-
Blekinge – ’Stilleryd’ / ’Järvsö’
Odlad på gården Stilleryd i Karlshamn, Blekinge från början av 1900-talet. Genom släktingars och vänners försorg har pelargonen hittat ända upp till Järvsö, där den kallas Järvsö.
Foto © Marie Olsson
-
Bohuslän – ’Bullareblomman’
Tillvaratagen i Bullaren/Bullarebygden i norra Bohuslän.
Foto © Lotta Ekstrand
-
Dalarna – ’Stora Hyttnäs’ / ’ Röd Mårbacka’
Tillvaratagen på Stora Hyttnäs gård, bredvid Carl Larsson-gården i Sundborn. Valdes 2008 till Dalarnas landskapspelargon.
Foto © Marie Olsson
-
Dalsland – ’Vit Rosen’
Har funnits länge i Sverige men inte i något annat land. Möjligen har pelargonen uppstått som en spontan förändring på en annan planta, vilket kan förklara att den endast funnits i Sverige. Den lanserades under 2000-talet i Danmark under namnet ´Kronprinsesse Mary´.
Foto © Ragnhild v Haartman
-
Gotland – ’Alice från Mästerby ’
Fanns hos en gammal dam, Alice, på Gotland. Hon berättade att pelargonen funnits i hennes föräldrahem i Mästerby. Pelargonen är säkert ca 100 år gammal. Den har även ett annat namn: Mårbacka Alice från Gotland.
Foto © Barbro Pettersson
-
Gästrikland – ’Järbo’ / ’Kristina’
Tillvaratagen under dessa två namn, men kallas också ´Göteborgspelargonen´. Var, i Järbo i Hälsingland eller i Göteborg den först tillvaratogs är okänt.
Foto © Barbro Haddleton